Sprawy karne / Rozbój

 Art. 280 Kodeksu karnego (rozbój)

§ 1. Kto kradnie, używając przemocy wobec osoby lub grożąc natychmiastowym jej użyciem albo doprowadzając człowieka do stanu nieprzytomności lub bezbronności,

podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

§ 2. Jeżeli sprawca rozboju posługuje się bronią palną, nożem lub innym podobnie niebezpiecznym przedmiotem lub środkiem obezwładniającym albo działa w inny sposób bezpośrednio zagrażający życiu lub wspólnie z inną osobą, która posługuje się taką bronią, przedmiotem, środkiem lub sposobem,podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.

 

Na czym polega przestępstwo rozboju?


Rozbój polega na dokonaniu kradzieży przy zastosowaniu:

 

1. przemocy wobec osoby;

2. groźby natychmiastowego użycia przemocy, albo

3.doprowadzenia człowieka do stanu nieprzytomności lub bezbronności.

 

Uwaga! Rozbój zachodzi nie tylko wtedy, kiedy sprawca odbiera ofierze rzecz, lecz także wtedy, kiedy pod wpływem groźby użycia przemocy pokrzywdzony sam ją wyda.

 

Rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia


Jest to tzw. kwalifikowany typ rozboju, który polega na posłużeniu się przez sprawcę bronią palną, nożem lub innym podobnie niebezpiecznym przedmiotem lub środkiem obezwładniającym, bądź działaniu w inny sposób bezpośrednio zagrażający życiu, a także dopuszczenie się rozboju wspólnie z osobą, która posługuje się taką bronią, przedmiotem lub sposobem.

 

Jaka kara grozi za rozbój?

 

Za rozbój grozi kara pozbawienia wolności od 2 do 12 lat. Jeżeli jednak mamy do czynienia z rozbojem z użyciem niebezpiecznego narzędzia, sprawcy grozi kara pozbawienia wolności nie krótsza niż 3 lata.

 

Uwaga! W przypadku rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia nie ma mowy (za wyjątkiem szczególnych wypadków) o warunkowym zawieszeniu wymierzonej kary.

Potrzebujesz pomocy - dzwoń!
+48 22 299 30 24; +48 502 516 688